Rüzgar Enerjisi Güneşin Gerisinde Kalacak


haber resim

 

Frost & Sullivan’ın 2018 yılı Küresel Enerji Sektörü Görünümü‘ne göre geçtiğimiz yıl nükleer enerjiyi geçerek 5.sıraya ulaşan güneş enerjisinin daha da hızlanarak 2020 yılında kurulu rüzgar enerjisi kapasitesini de aşacak ve kömür, doğalgaz ve hidrojenin ardından dünyanın en büyük dördüncü enerji kaynağı haline gelecek.

Raporda, enerji depolama kapasitelerinin artması, birleşme ve satın alma faaliyetlerindeki artışlar güneş enerjisinde artan ve hızla artması beklenen kapasitesinin asıl nedenleri olarak belirtiliyor.

Raporda ayrıca, 2021 yılına kadar 600 milyar doları güneş enerjisine olmak üzere toplamda 2,2 trilyon dolarlık yatırımın yeni enerji kapasitesine yapılacağı öngörülüyor.

Frost & Sullivan’ın Enerji ve Çevre Analisti Vasanth Krishnan, mevcut eğilimleri ve zorlukları gözden geçirmeleri adına kuruluşların operasyonel ve süreç verimliliğini artıran ve maliyetleri düşüren iş modellerini benimsemeye başlaması gerektiğini belirtiyor. Krishnan ayrıca tüketici ihtiyaçlarına odaklanan dijital çözümlerin benimsenmesi ile organizasyonda teknoloji ve verimlilik dönüşümüne daha da yaklaşılacağının altını çiziyor.

Küresel enerji sektörü trendlerine de yer veren rapor, ayrıca karbonsuzlaştırma, yerelleşme ve dijitalleşmenin küresel güç piyasası belirleyen temel faktörler olmaya devam ettiğini ve ev tipi enerji depolama pazarının, ABD, Almanya ve Avustralya’daki konutlar ile 2018’de hızlı büyüyeceğine de değiniyor.

Uzun vadeli senaryoların analiz edilmesi ve konumlandırma stratejilerinin belirlenmesinin sektör katılımcıları için uzun vadede kilit odak alanları olması gerektiğini vurgulayan Krishnan, ayrıca, yenilenebilir ve dağıtılmış enerji piyasalarının olgunlaştıkça, büyük bir ekipman kapasitesine bakılması gerekeceğini ve bununda operasyon ve bakım sektöründe cazip büyüme beklentileri sunacağını belirtiyor.

BALIKESİR KRC ENERJİ